کاردرمانی برای کودکان اوتیسم

کاردرمانگران (OTs) به افراد در هر سنی کمک می کنند تا به طور فعال و هدفمند در زندگی روزمره خود شرکت کنند. کاردرمانگران با هر بیمار کار می کند تا نیازهای آنها را ارزیابی کند و بهترین مسیر را برای توسعه، اصلاح، انطباق یا بازیابی مهارت هایی که به دلیل محدودیت هایشان چالش برانگیز است، تعیین کنند. کاردرمانگران کودکان به کودکان و نوجوانان کمک می‌کنند تا مهارت‌هایی را که در بزرگسالی برای عملکرد موفقیت‌آمیز در جهان به آن نیاز دارند، بیاموزند و توسعه دهند.

کاردرمانگران کودکان اغلب با کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) کار می کنند تا به آنها کمک کنند تا با سهولت بیشتری به محیط های طبیعی خود دسترسی پیدا کنند، استقلال آنها را افزایش دهند و توانایی آنها را برای شرکت در فعالیت هایی که برای کودک و خانواده معنادار است بهبود بخشند.

کاردرمانی برای کودکان اوتیسم

نگرانی های حسی
کودکان در طیف اوتیسم اغلب با مشکلات یا حساسیت های تعدیل حسی مواجه می شوند، به این معنی که می توانند در پردازش بینایی، صدا، لامسه، چشایی، بویایی، وضعیت بدن و تعادل دچار چالش شوند. این بر توانایی کودک برای انجام فعالیت‌های معمولی، مانند مسواک زدن، تعامل با خانواده در وقت شام، یا شرکت در تعطیلات مدرسه تأثیر می‌گذارد.

یک کار ساده مانند مسواک زدن برای بسیاری از افراد عادی به نظر می رسد، اما برای کودکان مبتلا به ASD، این کارهای ساده به دلیل چالش های حسی آنها می تواند طاقت فرسا باشد. با استفاده از استراتژی‌ها و تکنیک‌های مختلف، از جمله رویکرد مبتنی بر یکپارچگی حسی، OTs به کودک و خانواده کمک می‌کند تا چالش‌ها را شناسایی کرده و از روش‌های متناسب با سن استفاده کند که مقررات و کسب مهارت را آموزش می‌دهد و به آنها کمک می‌کند تا در تکمیل موفق باشند.

تعیین اهداف
برخی از اهدافی که OT ممکن است با کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم روی آنها کار کند عبارتند از:

  • درک مرزها و فضای شخصی
  • بازی و مهارت های مشارکت اجتماعی
  • حفظ ایمن
  • انجام مهارت های زندگی روزمره مانند مسواک زدن، حمام کردن، یا لباس پوشیدن
  • ایجاد برنامه هایی برای کمک به انتقال ها و انتظارات
  • استفاده از رژیم های غذایی حسی برای کمک به تنظیم و تعدیل ورودی اطراف آنها 
  • آگاهی از ایمنی آنها و ارائه راهبردهایی برای کمک به آگاهی از ایمنی
  • ایجاد برنامه تغذیه مناسب کودکان اوتیسم

درمان فردی
کاردرمانی برای کودکان اوتیسم یک درمان جامع و فردی است که به هر بیمار در دستیابی و حفظ پتانسیل کامل خود برای داشتن یک زندگی شاد و موفق کمک می کند. در ارزیابی کاردرمانی اوتیسم، اهداف بر اساس کودک خاص تعیین می شوند. بسیار مهم است که بفهمیم چه چالش‌ها و محدودیت‌هایی بر فعالیت‌های کودک تأثیر می‌گذارند و چگونه می‌توان به آنها کمک کرد تا با موفقیت در زندگی روزمره خود شرکت کنند. کاردرمانگرها همچنین به کودکان کمک می کنند تا از طریق لذت بازی به تمام پتانسیل های خود دست یابند. استفاده از یک مدل مبتنی بر بازی برای یادگیری مهارت‌های روزانه باعث سرگرمی و انگیزه یادگیری می‌شود و کودک اغلب حتی متوجه نمی‌شود که سخت کار می‌کند.

هدف OT این است که ابزارهای لازم برای موفقیت در همه محیط ها را در اختیار کودک و خانواده قرار دهد. هنگامی که بین درمان و روال روزانه سازگاری وجود دارد، مراقبان اغلب نتایج مطلوبی را در کودکان مبتلا به ASD مشاهده می کنند. کودکان می توانند به طور مداوم مهارت های حرکتی، زندگی روزمره و اجتماعی را بیاموزند که به بزرگسالان کارآمد تبدیل می شوند.

بهترین مرکز کاردرمانی برای کودکان اوتیسم در شرق تهران

متخصصان ما در مرکز توانبخشی برنا با کادری مجرب و متعهد خدمات تخصصی کاردرمانی ذهنی و جسمی را برای بهبود شرایط مراجعه کنندگان عزیز ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی اوتیسم – کاردرمانی در شرق تهران – بهترین مرکز کاردرمانی کودکان در پیروزی – کاردرمانی در نیروهوایی – کاردرمانی ذهنی – کلینیک کاردرمانی