کاردرمانی تاخیر حرکتی

 1. خانه
 2. خدمات کلینیک
 3. کاردرمانی تاخیر حرکتی
کاردرمانی تاخیر حرکتی

کاردرمانی تاخیر حرکتی کمک زیادی به تقویت مهارت های حرکتی کودکان و جلوگیری از تشدید مشکلات حرکتی در کودکانی که به هر دلیل دچار تاخیر در مراحل رشد هستند ، می کند.

همزمان که کودک رشد می کند مهارت های مختلفی همچون نشستن ، چهار دست و پار راه رفتن و … را به تدریج می آموزد ، در صورتی که هریک از این مهارت ها در زمان مناسب در کودک ایجاد نشود تاخیر رشدی در کودک رخ داده و نیازمند خدمات توانبخشی با کاردرمانی کودکان است.

تاخیر رشدی _ حرکتی موجب می شود کودکان کم سن و سال نسبت به همسالان خود دارای کم توانی یا ناتوانی های حرکتی باشند.

تأخیر در حرکات درشت زمانی است که کودک رشد حرکتی متناسب با سن مانند غلت زدن، سینه خیز رفتن ، چهار دست و پا رفتن ، راه رفتن و یا انجام سایر فعالیت های حرکتی درشت را در زمان خود بدست نیاورده باشد.

کاردرمانی تاخیر حرکتی نقش موثری در بهبود و تقویت مهارت های حرکتی درشت در کودکان دارد.

این مهارت ها، به عنوان مراحل رشدی در کودک شناخته می شود و تاخیر در هریک از این مهارت ها موجب بروز مشکلات حرکتی و عقب ماندن کودک نسبت به همسالان خود می شود که این وضعیت می تواند منجر به بروز مشکلات جدی در سنین بزرگسالی شود.

توانایی نشستن ، ایستادن ، راه رفتن ، دویدن و … ، توانایی حفظ تعادل و تغییر وضعیت ، توانایی استفاده از دست ها برای غذا خوردن ، نقاشی کردن ، لباس پوشیدن ، بازی کردن و … ، مهارت های شناختی مانند مهارت های حل مساله ، یادگیری ، یادآوری و … و مهارت های اجتماعی مانند توانایی برقراری ارتباط با اطرافیان  و … از جمله مراحل رشدی در کودکان هستند و بروز تاخیر در هریک از آن ها باید با خدمات توانبخشی موثر تقویت شود.

دلایل تاخیر حرکتی در کودکان

 • فلج اطفال
 • فلج مغزی
 • وارد شدن ضربه به مغز در دوران جنینی یا نوزادی
 • ناهنجاری های ژنتیکی مانند سندروم داون
 • مسمومیت شدید مادر در دوران بارداری
 • ابتلای مادر به عفونت ها در هنگام بارداری
 • تشنج در دوران نوزادی
 • و …

کاردرمانی تاخیر حرکتی

شکل گیری بعضی مهارت ها در کودک نیازمند وجود مهارت های زمینه ای است بطور مثال کودک بل از راه رفتن باید بتواند چهار دست و پا برود ، بطور کلی محدود طیبیعی در راه رفتن کودکان ۱۰ تا ۱۶ ماهگی است اگرچه برخی کودکان زودتر و برخی کمی دیرتر راه می افتند اما کودکی در این سنین حتی نمی تواند مهارت های ابتدایی حرکتی همچون غلتیدن ، نشستن و … را انجام دهد به احتما زیادی دچار تاخیر رشدی است و باید با خدمات کاردرمانی تاخیر حرکتی تحت توانبخشی قرار بگیرد.

کاردرمانگر ابتدا اقدام به ارزیابی دقیق شرایط کودک و میزان توانایی های کودک پرداخته و برنامه توانبخشی را متناسب با شرایط کودک در نظر می گیرد.

کاردرمانی تاخیر حرکتی راهکاری موثر در درمان تاخیر حرکتی و بهبود وضعیت جسمی و حرکتی در کودکی است که دچار تاخیر در مراحل رشد است.

کاردرمانگر متناسب با سن و توانایی های کودک و همچنین ضعف های وی برنامه توانبخشی منحصر به کودک را تنظیم می کند.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی کودکان – کاردرمانی در شرق تهران – کاردرمانی در پیروزی – کاردرمانی تاخیر رشدی – کاردرمانی فلج مغزی – کاردرمانی در افسریه