کاردرمانی سالمندان

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. کاردرمانی سالمندان
کاردرمانی سالمندان

کاردرمانی سالمندان

یکی از سخت ترین بخش های روند پیری از دست دادن توانایی انجام کارهایی است که زمانی فوق العاده ساده بودند. وقتی افراد توانایی انجام کارهای روزمره را از دست می دهند، معمولاً احساس سردرگمی، ناامیدی و گاهی اوقات حتی خجالت می کنند.

کاردرمانی فرآیندی است که شامل کمک به افراد در تمام مراحل زندگی (از کودکان نوپا گرفته تا سالمندان) در توسعه، حفظ یا بازیابی مهارت‌هایی است که برای فعالیت‌های روزانه که معنی‌دار و ضروری هستند، نیاز دارند.

نوع کاردرمانی که فرد دریافت می کند، بر اساس نیازهای او بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، یک فرد مسن مبتلا به پارکینسون درمان متفاوتی نسبت به یک کودک خردسال مبتلا به اسکولیوز دریافت خواهد کرد.

کاردرمانگران همچنین تیم پشتیبانی بیمار (والدین، مراقبان، معلمان و غیره) را آموزش می دهند و با آنها کار می کنند تا مطمئن شوند که همه نقش خود را در رابطه با برنامه مراقبت از بیمار درک می کنند.

فواید کاردرمانی سالمندان

بخش بزرگی از کار یک کاردرمانگر کمک به بیماران خود برای غلبه بر مشکلات زندگی روزمره است. برای بسیاری از افراد مسن، شرکت در فعالیت های عادی روزانه (مانند پیاده روی، غذا خوردن و غیره) می تواند یک کار بزرگ و طاقت فرسا باشد. اغلب اوقات، آنها ناامید می شوند و در نیمه راه تسلیم می شوند. و هنگامی که نمی توانند وظایف اساسی روزانه را انجام دهند، اغلب تمایل کمتری به شرکت در سایر جنبه های زندگی مانند گردهمایی های اجتماعی، گردش های خانوادگی و سرگرمی ها دارند. این می تواند به سرعت منجر به احساس افسردگی و انزوا شود. و به همین دلیل است که نقش یک کاردرمانگر بسیار مهم است. کاردرمانگران با بیماران مسن کار می کنند و به آنها تکنیک های ورزش و توانبخشی را آموزش می دهند که انجام کارهای روزانه مانند لباس پوشیدن، غذا خوردن و حمام کردن را بسیار آسان تر می کند. کاردرمانگران به بیماران کمک می کنند تا مهارت های حرکتی ظریف و اولیه، قدرت، مهارت و دامنه حرکتی خود را بهبود بخشند. حتی پیشرفت‌های کوچک در این زمینه‌ها می‌تواند در تکمیل یک کار روزمره تفاوت ایجاد کند.

آیا می دانستید از هر ۴ فرد بالای ۶۵ سال، ۱ نفر هر سال دچار زمین خوردن می شود؟ و اینکه هر ۱۱ ثانیه یک سالمند به دلیل سقوط در اورژانس درمان می شود؟ و اینکه هر ۱۹ دقیقه یک نفر بر اثر سقوط می میرد؟ در حالی که ممکن است زمین خوردن یک مسئله جزئی به نظر برسد، اما این آمار نشان می دهد که افتادن یک فرد مسن چقدر می تواند خطرناک باشد. یکی از فواید کاردرمانی سالمندان کاهش خطر سقوط است. کاردرمانگران به خوبی از شیوع زمین خوردن در میان بیماران مسن آگاه هستند. بنابراین، درمانگران روش هایی را به بیماران خود آموزش می دهند که می توانند از زمین خوردن جلوگیری کنند. آنها همچنین تمرینات متعادل سازی و عضله سازی را به آنها آموزش می دهند که به آنها کمک می کند تا سال های آینده بدن آنها را قوی و هوشیار نگه دارند.

وقتی مردم به کاردرمانی فکر می کنند، بیشتر به فواید فیزیکی آن فکر می کنند. با این حال، کاردرمانی تعدادی از مزایای ذهنی را نیز به همراه دارد. هنگامی که کاردرمانگران برای اولین بار با بیماران خود ملاقات می کنند، توانایی های شناختی و همچنین توانایی های فیزیکی آنها را ارزیابی می کنند.به عنوان مثال، اگر والدین سالخورده شما مبتلا به زوال عقل هستند، کاردرمانگر آنها نقاط قوت و ضعف آنها را ارزیابی می کند و سپس آنها یک برنامه مراقبتی ایجاد می کنند که شامل حفظ مناطق قوی و تقویت مناطق ضعیف است.

علاوه بر بازسازی حافظه، یکی دیگر از فواید کاردرمانی سالمندان این است که می تواند به والدین سالمند شما دید بهتری نسبت به زندگی بدهد. وقتی یک والدین مسن شروع به از دست دادن توانایی‌های خود می‌کنند، اغلب با خود فکر می‌کنند: «چگونه می‌خواهم بقیه عمرم را به این شکل بگذرانم؟» با شرکت در کاردرمانی، والدین شما متوجه خواهند شد که اگرچه بدن و ذهن آنها در حال تغییر است، اما همچنان می توانند زندگی بسیار رضایت بخشی داشته باشند. کاردرمانگران به بیماران کمک می کنند تا اعتماد به نفس و عزم لازم را برای استفاده حداکثری از سالمندی خود داشته باشند.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی سالمندان – فواید کاردرمانی – کاردرمانی در شرق تهران – کاردرمانی در پیروزی – کاردرمانی در نیرو هوایی – مرکز توانبخشی در شرق تهران