گرفتگی صدا وضعیتی است که با صدای خشن و غیرطبیعی و گاهی دردناک مشخص می شود ، شاید در یک رستوران شلوغ خیلی بلند صحبت کرده اید، یا شاید یک بیماری زمینه ای برای این علامت وجود داشته باشد. این وضعیت باید پس از مدت کوتاهی برطرف شود، اما اگر سه هفته یا بیشتر طول بکشد، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

گرفتگی صدا (دیسفونیا) زمانی است که صدای شما تند، خشن یا نفس‌گیر به نظر می‌رسد. میزان صدا (چقدر بلند یا ملایم صحبت می کنید) ممکن است متفاوت باشد و همچنین ممکن است زیر و بم (بلند یا پایین بودن صدای شما) متفاوت باشد. دلایل زیادی برای این وضعیت وجود دارد، اما خوشبختانه، بیشتر آنها جدی نیستند و پس از مدت کوتاهی از بین می روند.

صدا چگونه کار می کند؟
شما می توانید به لطف تارهای صوتی (تارهای صوتی) و حنجره (جعبه صوتی) صحبت کنید. حنجره شما بالای نای – راه هوایی که به سمت ریه های شما پایین می رود، قرار دارد. تارهای صوتی که دو باند ماهیچه ای هستند در داخل حنجره شما قرار دارند و باز و بسته می شوند. وقتی صحبت می کنید، هوای ریه های شما باعث ارتعاش تارها می شود و امواج صوتی ایجاد می کند. اگر تارهای صوتی خود را شل کنید (کوتاه کنید)، صدای شما عمیق تر به نظر می رسد. اگر تارهای صوتی کشیده شوند، صدای آن بلندتر خواهد بود.

گرفتگی صدا بسیار شایع است. حدود یک سوم افراد در مقطعی از زندگی خود به آن مبتلا خواهند شد. این عارضه در افرادی که سیگار می کشند و افرادی که از صدای خود به طور حرفه ای استفاده می کنند مانند معلمان، خوانندگان، نمایندگان فروش و اپراتورهای مرکز تماس بیشتر دیده می شود.

دلایل گرفتگی صدا

 • استرس (روانی/عاطفی) یکی از شایع‌ترین علل دیسفونی است.
 • خونریزی تارهای صوتی. اگر صدای شما ناگهان دچار گرفتگی شد، ممکن است دچار خونریزی تار صوتی شده باشید. این زمانی اتفاق می‌افتد که یک رگ خونی روی تار صوتی پاره می‌شود و بافت‌های ماهیچه‌ای را با خون پر می‌کند.
 • استفاده بیش از حد از صدا. صحبت کردن بیش از حد و با صدا بلند ، فریاد زدن ، آواز خواندن و … از عواملی هستند که خطر بروز این عارضه را افزایش می دهند.
 • سرماخوردگی یا عفونت سینوسی از دلایل رایج گرفتگی صدا است که اغلب در طی ۱ تا دو هفته برطرف می شود.
 • لارنژیت. زمانی است که تارهای صوتی شما به دلیل آلرژی، سرماخوردگی یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی به طور موقت متورم می شوند.
 • رفلاکس معده به مری. این وضعیت زمانی است که اسید معده شما به گلو می رود. گاهی اوقات اسیدها می توانند به اندازه تارهای صوتی شما بالا بروند و این به عنوان رفلاکس حنجره (LPR) شناخته می شود.
 • بیماری ها و اختلالات عصبی. برخی بیماری های نورولوژیک مانند سکته مغزی و پارکینسون ممکن است بر وضعیت شما بر بخشی از مغز که ماهیچه های حنجره را کنترل می کند، تأثیر گذاشته باشند و منجر به بروز این اختلالات شوند.
 • سرطان حنجره. گرفتگی صدا که بیش از سه هفته طول بکشد و دلیل خاصی برای آن پیدا نشود باید از لحاظ سرطان حنجره بررسی شود.
 •  دیسفونی تنش عضلانی تغییر در صدا به دلیل تنش بیش از حد عضلانی در داخل و اطراف جعبه صوتی است. این تنش مانع از عملکرد موثر صدای شما می شود. دیسفونی تنش عضلانی یک الگوی استفاده از عضله است که می تواند در حین لارنژیت ایجاد شود و حتی پس از از بین رفتن تورم تارهای صوتی باقی بماند. همچنین می تواند ناشی از استرس باشد و می تواند همزمان با شرایط دیگر رخ دهد.
 • ندول های صوتی، کیست ها و پولیپ ها توده های غیرسرطانی هستند که می توانند روی تارهای صوتی شما ایجاد شوند و سبب دیسفونی شوند.
 • فلج تارهای صوتی. فلج تارهای صوتی به این معنی است که یک یا هر دو تارهای صوتی شما به درستی کار نمی کنند. گاهی اوقات به دلیل آسیب، سرطان ریه یا تیروئید، عفونت، ام اس، سکته مغزی، بیماری پارکینسون یا تومورها رخ می دهد.

 

کلمات مرتبط :

درمان گرفتگی صدا – دلایل دیسفونی – گفتاردرمانی برای اختلالات صدا – گفتاردرمانی برای کودکان – بهترین مرکز گفتاردرمانی شرق تهران