گفتاردرمانی برای بیماران سکته مغزی

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. گفتاردرمانی برای بیماران سکته مغزی
گفتاردرمانی برای بیماران سکته مغزی

گفتاردرمانی برای بیماران سکته مغزی

یک آسیب شناس گفتار و زبان می تواند به بازماندگان سکته مغزی با مشکلات زبانی، شناختی و بلع کمک کند.

پس از سکته مغزی یا آسیب مغزی، مغز به خوبی کار نمی کند. این شامل درک و استفاده از زبان است. گفتار درمانگر با شناسایی مشکلات و ارائه گفتار درمانی مناسب به بیماران سکته مغزی کمک می کند تا با این مسائل برخورد کنند.

گفتار درمانگر همچنین با ارائه اطلاعات در مورد استراتژی های جبرانی به بیمار سکته مغزی در حفظ استقلال و تحرک خود کمک می کند. تمرکز تمرینات گفتار درمانی حفظ یا بازیابی این توانایی ها در سطح بالایی از ریکاوری است.

گفتاردرمانی برای بیماران سکته مغزی به عنوان روشی موثر در بهبود اختلالات گفتاری ناشی از سکته مغزی شناخته می شود.

چگونه حافظه در اثر سکته مغزی تحت تأثیر قرار می گیرد

یکی از علائم رایج پس از سکته مغزی از دست دادن حافظه است. ممکن است در به خاطر سپردن کلمات خاص، رویدادهای اخیر یا حتی مفاهیم (مانند زمان) مشکل داشته باشید.

سکته‌هایی که بر نواحی مغز که حافظه و زبان را کنترل می‌کنند تأثیر می‌گذارند، ممکن است یادآوری رویدادهایی را که درست قبل یا بعد از سکته شما رخ داده‌اند، دشوار کند. همچنین ممکن است در یادآوری خاطرات مدت‌ها قبل مشکل داشته باشید.

یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید برای حافظه خود انجام دهید این است که آن را درگیر نگه دارید. هرچه بیشتر ورزش کنید و مغز خود را درگیر کنید، حافظه شما پس از سکته مغزی به درستی کار خواهد کرد.

فعالیتی را انجام دهید که نیاز به حل مسئله دارد، مانند جدول کلمات متقاطع، بازی های فکری، بازی های رایانه ای یا خواندن کتاب هایی با کلمات ناآشنا. مهم است که وقتی می‌خواهید چیزی را به خاطر بسپارید، به سادگی «منطقه‌بندی» نکنید.

چگونه حرکات بدن در اثر سکته مغزی تحت تاثیر قرار می گیرد

سکته مغزی می تواند بر توانایی شما در هماهنگی حرکات بدن تأثیر بگذارد. این می تواند بسیار خفیف باشد، مانند لرزش هنگام نوشتن، یا شدید، مانند مشکل در راه رفتن.

یادگیری نحوه انجام کارهایی که از مهارت های حرکتی ظریف استفاده می کنند، مانند نخ زدن سوزن، می تواند برای بیماران سکته مغزی خسته کننده باشد، اما سعی کنید در ابتدا ناامید نشوید. ممکن است قبل از اینکه بتوانید سوزن را به آرامی نخ کنید، چندین تلاش یا تمرین زیادی لازم است.

حرکات مهم تری مانند راه رفتن یا رسیدن به یک شی نیز ممکن است پس از سکته مغزی دچار اختلال شوند. اغلب برای بهبود این مهارت‌های حرکتی ظریف و درشت به فیزیوتراپی و کاردرمانی نیاز است.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی برای بیماران سکته مغزی – گفتاردرمانی در پیروزی – گفتاردرمانی خوب در نیروهوایی – بهترین مرکز گفتاردرمانی سالمندان در شرق تهران