اختلالات یادگیری ، اختلالات عصبی رشدی هستند و شامل ناتوانی در کسب، حفظ یا استفاده گسترده از مهارت ها یا اطلاعات خاص است که ناشی از کمبود توجه، حافظه یا استدلال است و بر عملکرد تحصیلی تأثیر می گذارد.

کودکان مبتلا ممکن است در یادگیری نام رنگ ها یا حروف، شمردن یا یادگیری خواندن یا نوشتن کند باشند.

کودکان یک سری تست های آکادمیک و هوش که توسط متخصصان یادگیری داده می شود، انجام می دهند و پزشکان ممکن است معیارهای تعیین شده را برای تشخیص اعمال کنند.

درمان شامل یک برنامه یادگیری متناسب با مهارت های کودک است.

اختلالات یادگیری کاملاً با ناتوانی ذهنی (که قبلاً عقب ماندگی ذهنی نامیده می شد) متفاوت است و در کودکان با عملکرد طبیعی یا حتی هوشی بالا رخ می دهد. اختلالات یادگیری فقط بر عملکردهای خاصی تأثیر می گذارد، در حالی که در کودکان دارای ناتوانی ذهنی، مشکلات به طور گسترده بر عملکردهای شناختی تأثیر می گذارد.

کاردرمانی ذهنی و مشاوره روانشناسی بخش اصلی درمان این اختلال هستند که با مراجعه به کلینیک توانبخشی برنا می توانید از آن بهره مند شوید.

رایج ترین انواع اختلالات یادگیری

  • اختلالات خواندن
  • اختلال در بیان نوشتاری
  • اختلالات ریاضی

بنابراین، کودکان مبتلا به این اختلال ممکن است در درک و یادگیری ریاضی مشکل قابل توجهی داشته باشند، اما در خواندن، نوشتن و انجام خوب در سایر دروس مشکلی ندارند. نارساخوانی شناخته شده ترین اختلال یادگیری است. اختلالات یادگیری شامل مشکلات یادگیری نمی شود که در درجه اول به دلیل مشکلات بینایی، شنوایی، هماهنگی یا اختلالات عاطفی است، اگرچه این مشکلات می تواند در کودکان مبتلا به اختلال یادگیری نیز رخ دهد.

کودکان ممکن است با اختلال یادگیری به دنیا بیایند یا در حین رشد به این اختلال مبتلا شوند. اگرچه علل این اختلالات به طور کامل شناخته نشده است، اما شامل ناهنجاری در فرآیندهای اساسی مربوط به درک یا استفاده از زبان گفتاری یا نوشتاری یا استدلال عددی و مکانی است. علل احتمالی عبارتند از :

بیماری در مادر یا استفاده مادر از داروهای سمی در دوران بارداری، عوارض دوران بارداری یا زایمان (مثلاً پره اکلامپسی یا زایمان طولانی) و مشکلات نوزاد در زمان زایمان (به عنوان مثال، نارس بودن، زایمان کم). وزن، یرقان شدید یا پس از بلوغ).

پس از تولد، عوامل احتمالی شامل قرار گرفتن در معرض سموم محیطی مانند سرب، عفونت‌های سیستم عصبی مرکزی، سرطان‌ها و درمان‌های آن، سوء تغذیه، انزوای شدید اجتماعی یا بی‌توجهی یا سوء استفاده عاطفی است. رویدادهای آسیب زا که در دوران کودکی رخ می دهد، مانند کودک آزاری و بدرفتاری نیز می تواند به ایجاد اختلالات یادگیری کمک کند.

بسیاری از کودکان، به ویژه آنهایی که مشکلات رفتاری دارند، در مدرسه عملکرد ضعیفی دارند و توسط روانشناسان تربیتی برای اختلالات یادگیری مورد آزمایش قرار می گیرند. با این حال، برخی از کودکان مبتلا به انواع خاصی از اختلال یادگیری، نقایص خود را به خوبی پنهان می کنند و برای مدت طولانی از تشخیص و در نتیجه درمان اجتناب می کنند.

درمان اختلالات یادگیری در شرق تهران

مفیدترین درمان برای اختلال یادگیری، آموزش است که به دقت برای هر کودک طراحی شده باشد. آموزشهایی که متخصصان در این زمینه ارائه می دهند می تواند راهکارهایی را برای کاهش اثر این اختلالات بر زندگی روزمره و تحصیلی فرد در نظر بگیرد.

هیچ درمان دارویی تأثیر زیادی بر پیشرفت تحصیلی، هوش و توانایی یادگیری عمومی ندارد، اما از آنجایی که برخی از کودکان مبتلا به اختلال یادگیری نیز دارای ADHD هستند، داروهای محرک روانی خاص مانند متیل فنیدات ممکن است توجه و تمرکز را بهبود بخشد و توانایی یادگیری آنها را افزایش دهد.

مرکز توانبخشی ذهنی برای اختلال یادگیری در پیروزی

متخصصان روانشناسی کودک و کاردرمانی ذهنی می توانند به کودکان و بزرگسالان مبتلا به این اختلال کمک کنند تا با وجود این اختلالات بتوانند زندگی طبیعی داشته و به موفقیت های تحصیلی و شغلی برسند.

متخصصان کاردرمانی ذهنی در شرق تهران در پلی کلینیک توانبخشی برنا خدمات تخصصی کاردرمانی ذهنی و جسمی را با بالاترین کیفیت ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

بهترین مرکز کاردرمانی شرق تهران – مرکز توانبخشی ذهنی در شرق تهران – کاردرمانی خوب در پیروزی – مرکز گفتاردرمانی در پیروزی