تیپینگ در آسیب های ورزشی

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. تیپینگ در آسیب های ورزشی
تیپینگ در آسیب های ورزشی

تیپینگ در آسیب های ورزشی یکی از متدهای موثر درمانی است که توسط متخصصان فیزیوتراپی ورزشی بکار برده می شود.

تیپینگ تکنیک رایجی است که در پزشکی ورزشی برای مدیریت و از آسیب ها استفاده می شود. این نوار چسب بر روی پوست در الگوهای خاص برای دستیابی به استفاده از روش های مختلف درمانی است. دو نوع اصلی از نوارهای ورزشی استفاده می شود:

  • نوار ورزشی سفت و سخت: این نوار سفید و غیر الاستیک است که بیشتر برای محدود کردن حرکت و ایجاد حمایت از آن استفاده می شود.
  • نوار کینیزیوتیپینگ (نوار KT): این یک نوع جدیدتر از نوار درمانی الاستیک است که ادعا می کند حس عمقی (آگاهی) را بهبود می بخشد، جریان خون را بهبود می بخشد و عملکرد ماهیچه ها را می دهد.

کاربردهای تیپینگ در آسیب های ورزشی

تیپینگ طیف وسیعی از مزایا را در مدیریت آسیبهای ورزشی ارائه می دهد. در اینجا خلاصه ای از عملکردهای کلیدی آن آمده است:

پشتیبانی از مفاصل: می توان از نوار چسب برای محدود کردن حرکتی که به دلیل رگ به رگ شدن یا آسیب رباط ناپایدار است استفاده کرد. این به کاهش درد، جلوگیری از آسیب بیشتر و بهبود کمک می کند.

محدود کردن دامنه حرکتی: برای آسیب های خاص، ممکن است حرکت دامنه در محدوده محدود شود. برای دستیابی به این هدف، می توان با محدود کردن میزان خم شدن یا گسترش یک موضوع، از نوار چسب استفاده کرد.

تقویت حس عمیقی (آگاهی از بدن): ادعا می شود که نوار تیپینگ، حس عمقی را بهبود می بخشد. این آگاهی بیشتر از وضعیت بدن به طور بالقوه می تواند ثبات و هماهنگی را بهبود بخشد.

تسکین درد: نوار چسب می تواند با حمایت از بافت های آسیب دیده و بهبود حس عمقی به کاهش درد کمک کند.

افزایش جریان خون و مایع لنفاوی: ادعا می کند که نوار کینزیوتیپینگ با ایجاد فضایی برای جریان خون بهتر و مایع لنفاوی، گردش خون را بهبود می بخشد. این ممکن است از نظر تئوری به کاهش تورم و بهبودی کمک کند.

تقویت عملکرد عضلانی: استفاده از نوار Kinesio از نظر تئوری می تواند عملکرد عضلانی را بهبود بخشد.

پییشگیری از آسیب: نوار چسب را می توان به صورت پیشگیرانه برای حمایت از مفاصل یا ماهیچه های ضعیف استفاده کرد و به طور بالقوه خطر آسیب در حین فعالیت های ورزشی را کاهش داد.

کاربردهای رایج Taping

تکنیک های نوار چسب به آسیب خاص و نتیجه نظر متفاوت است. در اینجا برخی از برنامه های کاربردی رایج ارائه شده است:

  • رگ به رگ شدن مچ پا: تیپینگ در آسیبهای ورزشی یکی از پایه های اصلی در مدیریت پیچ خوردگی مچ پا است. نوار سفت و سخت را می توان برای محدود کردن وارونگی (غلتیدن به سمت داخل) در مچ پا استفاده کرد و باعث بهبود و ثبات می شود.
  • آسیب های زانو: نوار چسب را می توان برای آسیب های مختلف زانو، مانند سندرم درد کشک رانی (زانوی دونده) یا آسیب به رباط های جانبی استفاده کرد. الگوی نوار چسب به موضوع خاص متفاوت خواهد بود.
  • بی‌ثباتی شانه: از نوار چسب می‌توانم برای حمایت و بازخورد حس عمقی در رابطه شانه‌ای که مستعد بی‌ثباتی است استفاده شود.
  • کمردرد: نوار چسب می تواند با بهبود وضعیت بدن و کاهش استرس بر اساس ساختارهای فقرات، حمایت و تسکین درد را برای کمردرد ارائه دهد.