کاربرد های نوروتراپی

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. کاربرد های نوروتراپی
کاربرد های نوروتراپی

کاربرد های نوروتراپی

نوروتراپی راهی بدون دارو و غیر تهاجمی برای ارتقای توانایی مغز برای تغییر و بهبودی ارائه می دهد.

نوروپلاستیسیتی – این ایده که مغز می تواند تغییر کند – یک تازه وارد در دنیای پزشکی است. در حالی که زمانی تصور می شد که مغز از نظر آناتومیک ثابت است، اکنون شواهد زیادی وجود دارد که مغز می تواند بازسازی شود و الگوهای جدیدی از فعالیت ایجاد کند. نوروتراپی مغز را تشویق می کند که دقیقاً این کار را انجام دهد: استفاده از فناوری هایی مانند الکتروانسفالوگرافی (EEG) و ورودی های حسی برای هدایت مغز به سمت وضعیت و عملکرد سالم تر.

روشهای نوروتراپی

۱٫ نقشه برداری مغز
ما فعالیت امواج مغزی را با استفاده از qEEG (الکتروانسفالوگرام کمی) اندازه‌گیری می‌کنیم تا بفهمیم در زیر علائم شما چه می‌گذرد و مناطقی را که برای بهبود وجود دارد، شناسایی می‌کنیم.

۲٫ نوروفیدبک
با استفاده از خوانش امواج مغزی در زمان واقعی (EEG) و بازخورد شنیداری و بصری، ما مغز را تشویق می کنیم تا الگوهای سالم تری را بیاموزد. هدف هم کاهش علائم و هم هدایت مغز به سمت عملکرد بهینه تر است.

۳٫ تعدیل عصبی
با استفاده از ورودی‌های ملایم مانند نور، صدا و تحریک الکترومغناطیسی، از توانایی مغز برای یادگیری الگوهای جدید پشتیبانی می‌کنیم و در عین حال شفا را در سطح سلولی تشویق می‌کنیم.

کاربرد های نوروتراپی

نوروتراپی می تواند برای طیف وسیعی از شرایط مرتبط با مغز مفید باشد، از جمله:

افسردگی
نوروفیدبک می‌تواند به تنظیم الگوهای غیرطبیعی ارتباط مغزی مرتبط با افسردگی کمک کند، در حالی که تعدیل عصبی در بهبود برخی از اختلالات سلولی مرتبط با افسردگی، از جمله التهاب و استرس اکسیداتیو، نویدبخش است.

اضطراب
بسیاری از بیماران مبتلا به اضطراب سطوح بالایی از امواج بتا سریع دارند که می تواند به احساس ترس، ناامنی و وحشت کمک کند. نوروفیدبک می تواند به کاهش امواج بتا کمک کند، در حالی که امواج آلفا را تقویت می کند – مرتبط با آرامش و مدیتیشن.

بیش فعالی
نوروفیدبک می‌تواند الگوهای امواج مغزی مرتبط با توجه و تمرکز را ارتقا دهد و آن‌هایی را که با تکانشگری و بیش‌فعالی مرتبط هستند، منصرف کند. مطالعات نشان می دهد که نتایج مدت ها پس از پایان درمان ادامه می یابد.

ضربه مغزی
گزینه های درمانی برای آسیب های مغزی تروماتیک معمولاً به استراحت محدود می شود. نورومدولاسیون می تواند با تشویق به بازگشت الگوهای امواج مغزی طبیعی و بهبود عملکرد میتوکندری و جریان خون در ناحیه آسیب دیده، به طور فعال از بهبودی حمایت کند. یکی از کاربردهای نوروتراپی توانبخشی پس از ضربه مغزی است.

مشکلات مغزی و حافظه
مطالعات نشان می دهد که نوروفیدبک می تواند حافظه و عملکرد شناختی را با ایجاد تعادل مجدد در توزیع انواع امواج مغزی بهبود بخشد. نورومدولاسیون نیز در مقابله با تخریب عصبی نویدبخش بوده است.

تأخیرهای رشدی
اختلالات طیف اوتیسم با الگوهای غیرطبیعی اتصال مغز و توزیع نوع امواج مغزی مرتبط است. نوروفیدبک برای رفع این بی‌نظمی‌ها کار می‌کند و در کاهش نشانه‌های ASD نوید اولیه را نشان داده است.

 

مقالات مرتبط :

نوروفیدبک در شرق تهران

نوروفیدبک درمانی

نوروتراپی چیست؟